Adım Adım MsSql Serverda Veritabanı Bağlama (Attach) İşlemi

Bu gönderimiz de sizlere veritabanı dosyaları (.mdf, .ldf uzantılı) bulunan veritabanımızı Sql Server’a nasıl bağlayacağımızı anlatacağım. Bu işlemi ücretsiz olarak sitemden temin edebileceğiniz içinde 10000 den fazla veri olan kütüphane veritabanı ile göstereceğim.

1- Öncelikle linkte verilen zip dosyasını indiriniz.
2) Zip dosyasındaki klasörü çıkarınız. (Unzip)
3) Klasör içerisindeki .mdf ve .ldf uzantılı iki dosyayı MsSql Server ın Varsayılan veritabanı kayıt klasörü yeri olan( C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL12.MSSQLSERVER\MSSQL\DATA) yoluna kopyalayınız. Bu klasörü ilk kez açıyorsanız sizden yönetici izni isteyecektir. Onayladıktan sonra dosyaları kopyalayabilirsiniz.
Not: 12 sayısı sizin kullandığınız versiyona göre değişiklik gösterebilir.
Not2: Belirtilen yol dışında herhangi bir yere de kopyalayabilirsiniz fakat sql server içinde ayar yaparak kopyaladığınız klasöre izin vermeniz gerekir. Yoksa veritabanını salt okunur olarak açar işlem yapamazsınız. Buraya kopyalama işinizi kolaylaştıracaktır.
4) Kopayalama işlemi bittikten sonra MsSql Management studyoyu çalıştırınız.
5) Sol Taraftaki Object Explorer Sekmesinde bulunan (kapalıysa View menüsünden açabilirsiniz. (F8 kısayolu)) Databases yazısına sağ tıklayınız.

6) Açılan menüden Attach… ‘a tıklayınız. Yeni bir pencere açılacaktır.

7) Ekle Düğmesine tıklayınız.

8) Yukarıda belirtiğim C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL12.MSSQLSERVER\MSSQL\DATA klasöründe olduğunuzdan emin olunuz..

9) Sağdaki listeden veritabanı adınızı seçiniz.(kutuphaneyeni.mdf) ve OK düğmesine tıklayınız.

10) Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. İşaretli yerde kutuhaneyeni.mdf ve kutuphaneyeni_log.ldf dosyalarını görüyorsanız sorun yoktur.

11) Artık OK yani tamam düğmesine basabilirsiniz. Veritabanı ekleme işleminiz tamamlandı.

12) Eklenen veritabanınızı artık soldaki Object Explorer sekmesi altındaki Databases’a sol tıklayarak listeden görebilirsiniz.

İyi kullanımlar, İnşAllah işinize yarar.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: